PSD2 a FiLiP v praxi

A VPN is an essential component of IT security, whether you’re just starting a business or are already up and running. Most business interactions and transactions happen online and VPN

PSD2 ako ma táto smernica ovplyvnila v praxi ? V čom vidím najväčší zmysel PSD2 ? Prečo využívam FiLiP ?

Tento krátky článok som sa rozhodol napísať, pretože rád preverujem nové technologické vychytávky pri mojej práci. Jednou z nich bola práve smernica PSD2 a príchod aplikácie FiLiP (Financial Life planner) do našej firmy.  PSD2 je smernica Európskej únie, ktorá vstúpila do platnosti 13. januára 2018. V jednoduchosti ide o transparentnejšie podmienky pre všetkých poskytovateľov finančných služieb. Zvýšila sa ochrana spotrebiteľov/klientov, tiež sa zvýšilo zabezpečenie finančných transakcií. Na náš trh vstúpia/vstúpili  spoločnosti s novými možnosťami využitia služieb. Banka musí na žiadosť klienta sprístupniť informácie o danom klientovi tretej strane.

Ostatní si to môžu zatiaľ iba predstaviť …. tak by som pomenoval aplikáciu pre tých, ktorí zatiaľ využívajú túto možnosť . Vďaka PSD2 si budú môcť klienti integrovať svoje bankové účty, ktoré majú vo viacerých bankách, na jedno miesto. Budú mať k dispozícií formu multibankingu, teda možnosť vidieť všetky svoje účty v jedinej aplikácii a mať tak lepší prehľad o svojich financiách. Bude sa jednať o bežné účty klientov ale aj sporiace účty. Samozrejmosťou je, že klient má všetko pod kontrolou a udeľuje súhlas, aké informácie dovolí zdieľať  banke/tretej strane.  

Ako to v praxi funguje ? Do aplikácie https://portalsk.fincentrum.com/login sa prihlasuje v po II. stupňovom overení (prihlasovacie meno, heslo, kód zaslaný na číslo klienta)

Ako najväčšiu pridanú hodnotu pre klienta vidím, prehľad všetkých účtov, nastavenie  finančných cieľov, prehľad aktívnych zmlúv klienta a mnoho ďalšieho. Dnes sa čoraz viac tlačia do popredia formy pravidelného investovania, či už ide o formy aktívneho riadenia portfólia ako sú Amundi, Conseq, IaD, bankové fondy a pod. Iní klienti využívajú investície, ktoré kopírujú index fondov tzv. ETF fondy. Každá z týchto foriem investovania má svoje jedinečné prihlásenie do systému, kde klient vidí stav svojej investície. V rámci diverzifikovania rizika majú dnes klienti niekoľko účtov. Cez FiLiP-a si viete skontrolovať svoj stav pod jedným prihlásením.

FiLiP ako jediná aplikácia na trhu vie ponúknuť klientom prehľad viacerých bežných účtov, sporiacich účtov, investičných účtov a to všetko v jednom jedinom prihlásení. Klient tak získa :

  1. Prehľad o svojom stave financií – jednoduchší súhrn o svojich zostatkoch na účtoch
  2. Aktuálne zhodnotenie investičných účtov v reálnom čase
  3. Rýchlejšie dosiahnutie svojich finančných cieľov

Dnes je možné do aplikácie FiLiP napárovať bankové účty z ČSOB banky, Slovenskej sporitelne, Všeobecnej úverovej banky, EIC, Amundi, Conseq, IaD a mnoho ďalších. Z vlastných skúsenosti som presvedčený, že táto aplikácia/prístup spôsobí menšiu revolúciu medzi klientami. Nie je to už len o jednoduchom prístupe, kde klient vidí pár zmlúv + kalkulačky na výpočet PZP alebo hypotéky. FiLiP posúva služby a možnosti na vyšší level a stáva sa osobným asistentom klienta v oblasti financií.

Najnovšie články

Zdieľať príspevok

Zdieľať príspevok

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Ďalšie články

Scroll to Top