PSD2 a FiLiP v praxi

A VPN is an essential component of IT security, whether you’re just starting a business or are already up and running. Most business interactions and transactions happen online and VPN

PSD2 ako ma táto smernica ovplyvnila v praxi ? V čom vidím najväčší zmysel PSD2 ? Prečo využívam FiLiP ?

Tento krátky článok som sa rozhodol napísať, pretože rád preverujem nové technologické vychytávky pri mojej práci. Jednou z nich bola práve smernica PSD2 a príchod aplikácie FiLiP (Financial Life planner) do našej firmy.  PSD2 je smernica Európskej únie, ktorá vstúpila do platnosti 13. januára 2018. V jednoduchosti ide o transparentnejšie podmienky pre všetkých poskytovateľov finančných služieb. Zvýšila sa ochrana spotrebiteľov/klientov, tiež sa zvýšilo zabezpečenie finančných transakcií. Na náš trh vstúpia/vstúpili  spoločnosti s novými možnosťami využitia služieb. Banka musí na žiadosť klienta sprístupniť informácie o danom klientovi tretej strane.

Ostatní si to môžu zatiaľ iba predstaviť …. tak by som pomenoval aplikáciu pre tých, ktorí zatiaľ využívajú túto možnosť . Vďaka PSD2 si budú môcť klienti integrovať svoje bankové účty, ktoré majú vo viacerých bankách, na jedno miesto. Budú mať k dispozícií formu multibankingu, teda možnosť vidieť všetky svoje účty v jedinej aplikácii a mať tak lepší prehľad o svojich financiách. Bude sa jednať o bežné účty klientov ale aj sporiace účty. Samozrejmosťou je, že klient má všetko pod kontrolou a udeľuje súhlas, aké informácie dovolí zdieľať  banke/tretej strane.  

Ako to v praxi funguje ? Do aplikácie https://portalsk.fincentrum.com/login sa prihlasuje v po II. stupňovom overení (prihlasovacie meno, heslo, kód zaslaný na číslo klienta)

Ako najväčšiu pridanú hodnotu pre klienta vidím, prehľad všetkých účtov, nastavenie  finančných cieľov, prehľad aktívnych zmlúv klienta a mnoho ďalšieho. Dnes sa čoraz viac tlačia do popredia formy pravidelného investovania, či už ide o formy aktívneho riadenia portfólia ako sú Amundi, Conseq, IaD, bankové fondy a pod. Iní klienti využívajú investície, ktoré kopírujú index fondov tzv. ETF fondy. Každá z týchto foriem investovania má svoje jedinečné prihlásenie do systému, kde klient vidí stav svojej investície. V rámci diverzifikovania rizika majú dnes klienti niekoľko účtov. Cez FiLiP-a si viete skontrolovať svoj stav pod jedným prihlásením.

FiLiP ako jediná aplikácia na trhu vie ponúknuť klientom prehľad viacerých bežných účtov, sporiacich účtov, investičných účtov a to všetko v jednom jedinom prihlásení. Klient tak získa :

  1. Prehľad o svojom stave financií – jednoduchší súhrn o svojich zostatkoch na účtoch
  2. Aktuálne zhodnotenie investičných účtov v reálnom čase
  3. Rýchlejšie dosiahnutie svojich finančných cieľov

Dnes je možné do aplikácie FiLiP napárovať bankové účty z ČSOB banky, Slovenskej sporitelne, Všeobecnej úverovej banky, EIC, Amundi, Conseq, IaD a mnoho ďalších. Z vlastných skúsenosti som presvedčený, že táto aplikácia/prístup spôsobí menšiu revolúciu medzi klientami. Nie je to už len o jednoduchom prístupe, kde klient vidí pár zmlúv + kalkulačky na výpočet PZP alebo hypotéky. FiLiP posúva služby a možnosti na vyšší level a stáva sa osobným asistentom klienta v oblasti financií.

Ďalšie články

Návrat hore
Scroll to Top