Aj vy v čase rastu ľutujete, že ste neinvestovali viac a v čase poklesu zase ľutujete, že ste svoje peniaze nenechali v bezpečí? Ak takto premýšľate, je pravdepodobné, že nemáte svoju investíciu správne rozdelenú.
Pomocou rôznych investičných aktív môžete dosiahnuť rôzne ciele. Preto je dobré mať investičné portfólio zostavené tak, aby vás výkyvy na trhoch neznepokojili. Najprv by ste si mali uvedomiť, že správne rozdelenie investičného majetku nesúvisí s potrebou dosahovania výnosu, ale s plnením cieľov, ktoré si vytýčite.
Plnenie dlhodobých cieľov súvisí s budovaním dlhodobých rezerv, ktoré sa však nezaobídu bez existencie tých krátkodobých. Pretože, ak si nebudete vytvárať oboje, môže napríklad také sporenie na dôchodok stroskotať na pokazenej práčke či stratenom telefóne.
Zistiť viac:
Ako by malo vyzerať dobré investičné portfólio >>>
Preto ak sa chcete spoľahnúť na to, že nedostatok peňazí nebudete musieť riešiť spotrebným úverom, začnite si budovať krátkodobé rezervy. Tie by mali pozostávať z hotovosti, bankových produktov a konzervatívnych investičných nástrojov. Ich úlohou je byť vždy poruke.
Ak chcete predísť obavám, že o desiatky rokov si zo svojich úspor nebudete vedieť nič kúpiť, teda vám ich zožerie inflácia, ochráňte ich investíciou s dlhodobým horizontom. Tú by mali tvoriť akciové podielové fondy, akcie či nehnuteľnosti a komodity. Od takto uložených peňazí však nemôžete očakávať, že ich budete mať okamžite k dispozícii, prípadne, že ich hodnota bude prevyšovať výšku vkladu.
Je tiež dobré vytvoriť si aj strednodobé rezervy, ktoré môžu byť uložené v realitných fondoch prípadne vyvážených investičných stratégiách kombinujúcich viaceré typy aktív.
Pri investovaní je dôležité stanoviť si ciele a mať finančný plán.Pavel Škriniar investičný analytik
Takto rozdelené investičné aktíva prinesú do vášho života pokoj, pretože aj keď pôjdu trhy nadol, netreba sa obávať. Peniaze uložené v tomto type aktív sú uložené na dlhý čas a v danom momente (v čase poklesu trhov) ešte nenastal čas ich vybrať. Keby ste aj potrebovali peniaze na udržanie životného štandardu, najprv načriete do krátkodobej a následne do strednodobej rezervy.
Pri investovaní je dôležité stanoviť si ciele a mať finančný plán. Ak neviete, ako na to, nechajte si radšej poradiť od odborníkov. Oslovte napríklad skúseného finančného sprostredkovateľa. Ten zhodnotí vašu aktuálnu situáciu, vezme do úvahy vaše očakávania a pripraví vám riešenie na mieru, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
V prípade, že riešite podobnú otázku, neváhajte ma kontaktovať.
Zdroj : https://www.swisslifeselect.sk/cs/home/clanky/tlacove-spravy/ako-sa-nezblaznit-z-vykyvov-na-trhoch.html