Finančný produkt, ktorý funguje susedovi, môže vám uškodiť

A VPN is an essential component of IT security, whether you’re just starting a business or are already up and running. Most business interactions and transactions happen online and VPN

Každý finančný produkt je výsostne individuálna záležitosť. Jeden a ten istý typ, hoci aj s identickým nastavením, môže byť pre niekoho výraznou príťažou, zatiaľ čo pre iného je to ideálne riešenie.

S jedlom, oblečením, bývaním či s autami je to rovnako ako s finančnými produktmi, ako sa hovorí – sto ľudí sto chutí. Neoplatí sa skrátka bezhlavo kopírovať niekoho riešenie. Nielenže vám nemusí sadnúť, ale môže vám dokonca aj uškodiť.

Rovnaké poistenie ako sused? Nie
Typickým príkladom nekopírovateľného finančného produktu je poistenie. Ak je sused poistený na 100-tisíc eur, neznamená to, že treba mať rovnakú poistnú zmluvu. Výška poistného krytia by mala odzrkadľovať hodnotu majetku, ktorú chcete ochrániť. Mala by sa skrátka nastavovať podľa hodnoty krytého majetku, výšky príjmu, výdavkov či potreby zabezpečiť sa na dlhšie obdobie. Rovnako sa nedá kopírovať rozsah poistenia. Ak niečo nemám, je zbytočné si to poisťovať a naopak.

Ani investičný účet sa neoplatí kopírovať
Obdobne to platí aj pri investičných produktoch. To, že susedov výnos za minulý rok presiahol 52 % neznamená, že by ste mali mať také isté portfólio. Sused môže byť špekulant, ktorému stávka skrátka vyšla. Možno išlo iba o zlomok jeho investičného majetku, pričom zvyšok má uložený v banke. A možno ani sám nevie, ako sa mu takýto zrejme neopakovateľný kúsok podaril. Toto všetko mu však nebráni v ospevovaní vysokého výnosu.
 Finančné produkty sa nekupujú podľa toho, aká kampaň beží v médiách a na čo je aktuálne poplatková amnestia. Potrebujú zapasovať do finančného plánu.Pavel Škriniar investičný analytik Swiss Life Select

Pri dlhodobých produktoch buďte opatrný
Spôsob financovania života je rovnako individuálny. Niekomu sa život na dlh doslova bridí, iný sa bez neho nezaobíde. Typy a počet dlhov, ale aj ich nastavenie opäť súvisí s príjmovými otázkami a životnými prioritami. Copy-paste pri dlhových produktoch môže skutočne uškodiť.

Finančné produkty sa nekupujú podľa toho, aká kampaň beží v médiách a na čo je aktuálne poplatková amnestia. Potrebujú zapasovať do finančného plánu. Je to ako so surovinami a s receptom na nedeľný obed – naň tiež nebudete kupovať to, čo sa recepte nespomína. Vo financiách, by ste teda tiež nemali kupovať produkty, ktoré nepotrebujete. Finančné produkty majú zabezpečiť život podľa vašich predstáv, inak ich nemá zmysel kupovať. Určite nemá zmysel kopírovať susedove predstavy, dá sa však nimi inšpirovať a prispôsobiť si ich podľa seba.

Ak neviete, ako s finančným plánovaním začať, oslovte skúseného finančného sprostredkovateľa. Nejde o nič komplikované, no vždy je lepšia konzultácia s niekým, kto má relevantné skúseností. Odborník vám po analýze vašich cieľov pomôže s návrhom riešenia na život podľa vlastných predstáv. 

Zdroj : https://www.swisslifeselect.sk/cs/home/clanky/tlacove-spravy/financny-produkt-ktory-funguje-susedovi-moze-vam-uskodit.html

Ďalšie články

Návrat hore
Scroll to Top