Oplatí sa investovať v 50 + rokoch?

A VPN is an essential component of IT security, whether you’re just starting a business or are already up and running. Most business interactions and transactions happen online and VPN

Tento článok píšem na základe otázok priamo od klientov, ktorí sú v najlepších rokoch svojho života a to 50 rokov a viac. V prípade, ak máte spomínaný vek a investovanie stále odkladáte, je na čase spozornieť. Držaním peňazí na účte alebo v hotovosti ich nezhodnocujete. Ľudia si myslia, že ak držia peniaze doma, sú v bezpečí. Popravde, v bezpečí nie sú. Strašiakom je vysoká inflácia.

Sú možnosti ako investovať rozumne. Vo veku okolo päťdesiatky už v investovaní nepôjde o beh na dlhú trať, ale svoje peniaze dokážete stále zhodnotiť. V tejto situácií a v investičnom horizonte 10 až 15 rokov sa oplatí zamerať na zmiešané portfólio, ktorého hlavným cieľom by bolo porazenie dlhodobej inflácie, zachovanie stability na trhu a v neposlednom rade riešenie prípravy na dôchodok.

Aj vo vaších 50 tich rokoch budete mať doma rovnako bankoviek, no vzhľadom k vysokej inflácií, si za ne môžete kúpiť tovary v oveľa nižšej hodnote. Predpokladajme, že máte doma nasporených 100 000,- €. Pri bežnej ročnej inflácií 3 % budete mať po siedmych rokoch peniaze v reálnej hodnote 87 000,- €. Uznajte, že v súčasnosti, kedy sa inflácia pohybuje okolo 13%, by ste ich mali výrazne menej.

Pamätajte, na investovanie nie je nikdy neskoro a obzvlášť v dnešnej dobe, kedy je najideálnejšie (aj začať) investovať. V prípade otázok Vás rád prevediem celým procesom investícií.

Autor : Mgr. Michal Gábel

Ďalšie články

Návrat hore
Scroll to Top