Prečo takmer 1.000.000 občanov investuje do svetových indexov MSCI World a S&P 500, viete o tom ? Povinný článok pre ľudí, ktorí sa aspoň raz zamysleli nad budúcnosťou.

A VPN is an essential component of IT security, whether you’re just starting a business or are already up and running. Most business interactions and transactions happen online and VPN

Na úvod poviem pár slov o II pilieri. Ide o dôchodkový systém na Slovensku, ktorý predstavuje dobrovoľné dôchodkové sporenie. Obyvatelia majú možnosť vstúpiť do druhého piliera a tým si zabezpečiť doplnkový zdroj dôchodku. Účastníci si sami vyberajú správcu svojich fondov a majú možnosť sledovať vývoj ich investícií. Výška príspevku do druhého piliera je stanovená zákonom a odvíja sa od hrubej mzdy účastníka. Obyvatelia majú právo meniť správcu svojich fondov v druhom pilieri podľa vlastných preferencií. Odborníci odporúčajú, aby občania venovali dostatočnú pozornosť výberu fondov a správcov v druhom pilieri.  Viac o dôchodkovom systéme sa dozviete tu : https://michalgabel.sk/dochodky-na-sr-a-ii-pilier/

Pred ďalším pokračovaním odporúčam pozrieť si toto video https://tvnoviny.sk/domace/clanok/858178-od-oktobra-sa-opat-zvysia-dochodky-viac-penazi-dostane-takmer-60-tisic-slovakov

Takmer každého z nás napadla otázka, ako to s ním bude, keď skončí pracovný pomer a začne poberať od štátu dávky v podobe starobného dôchodku. Osobne sa mi páči viac slovo renta ako dôchodok. Veľa ľudí si predstavuje tráviť tento čas aktívne s rodinou a slovo dôchodok je dnes častokrát spájané s prežívaním. Prečo je to tak?  Možno si niekto povie, že sa ho to netýka, avšak štatisticky sa dôchodkového veku dožijete. Myslím si, že každý kto pracuje by mal myslieť na to, ako sa zabezpečiť na dôchodok a nespoliehať sa len na štát. Aj preto vznikol II. pilier. V dnešnej dobe vykazuje Sociálna poisťovňa dlh vo výške 1 mld eur za prvý polrok 2023. Pravda je taká, že donekonečna to pravdepodobne fungovať nebude. Skôr či neskôr bude štát prinútený zasiahnuť.  

Takmer 1.000 000 občanov na SR, ktorí sú v II. pilieri investujú do  indexu MSCI World alebo S&P 500 ste tam aj Vy? Aké zloženie môžu mať tieto indexy?  Sú v nich zahrnuté aj tieto spoločnosti :

  • 500 najväčších amerických spoločností (napr. Meta, Microsoft, Apple, Google, Coca-cola,..)
  • 2.000 popredných spoločností z rozvíjajúcich sa krajín ako Čína, Argentína, Brazília,..
  • 400 najvýznamnejších stredne veľkých spoločností USA (US Steel, Avon, Energizer,..)
  • 2.000 popredných malých spoločností USA (tzv. Small caps)
  • 600 najväčších európskych spoločností (Volskwagen, Adidas, Telekom,Philips, Fiat.)

 Znie to neuveriteľne ale naozaj to tak je. Pozrime sa na vekové zloženie v II pilieri :

Zdroj https://www.employment.gov.sk/sk/socialne-poistenie-dochodkovy-system/dochodkovy-system/ii-pilier-starobne-dochodkove-sporenie/zhodnotenie-majetku/

Tu si môžete všimnúť, že 66 % účastníkov v II pilieri má do 45 rokov. Celkový počet do 45 rokov je 1 137 948 občanov. Viete aký máte zvolený fond v tomto pilieri ? Je veľmi pravdepodobné, že ste aj Vy v indexovom, negarantovanom fonde. Najväčší počet sporiteľov má Allianz – Slovenská d.s.s., a.s. Pozrime sa na portfólio, kde dané spoločnosti investujú finančné prostriedky svojich klientov.

Ako prvú uvediem správcovskú spoločnosť Allianz – Slovenská d.s.s., a.s. Tu môžete vidieť ako a kam investujete pravdepodobne aj Vy ak máte Allianz. Hlavný podiel som vyznačil zelenou farbou.

Zdroj : https://www.asdss.sk/wp-content/uploads/2023/10/DSS-indexovy-09-23.pdf

Druhá spoločnosť s najväčším počtom sporiteľov je NN a.s. Tu môžete vidieť aké portfólio má daná spoločnosť.

Jedná sa o jeden z najväčších svetových indexov MSCI World EUR. Zdroj https://www.nn.sk/druhy-pilier/dochodkove-fondy/prehlad-fondov/index-global-indexovy-negarantovany-d-f.html

Ďalej prikladám už len linky

Takmer všetky správcovské spoločnosti využívajú svetové indexy, ktoré aj Vám zabezpečia vyšší dôchodok. Dlhodobé investovanie práve do týchto fondov Vám zabezpečí vyššie zhodnotenie finančných prostriedkov, ako kdekoľvek na sporiacom účte.

Hlavný problém vidím však v samotnej výške investície, ktorú dnes tvorí iba malé % z Vašej mzdy. Preto viacerí ekonómia/analytici odporúčajú okrem povinných pilierov zriadiť aj svoj vlastný pilier, kde budete mať prehľad o pohyboch, peniaze sú kedykoľvek k dispozícií a hlavne, zabezpečujete seba a svoju rodinu. Určite odporúčam využiť tieto svetové indexy, ktoré využíva dnes veľké množstvo občanov SR. Spravte prvý krok a naštartujte svoj vlastný osobný pilier a zúčastnite sa aj Vy na raste svetových spoločnosti.

Takto zvolené portfólio Vám zabezpečí diverzifikáciu rizika sektorovo aj regionálne, čo v dnešnej dobe hodnotím ako najdôležitejšiu vec. Pre predstavu prikladám aj výpočet koľko by ste si mali začať dnes odkladať peňazí, aby ste si zabezpečili zaslúženú rentu/dôchodok. Pre čo najväčšiu transparentnosť som zohľadnil pri výpočet infláciu vo výške 3 %, poplatky a predpokladané zhodnotenie na úrovni 7 % p.a.

Zdroj – vlastné spracovanie

Táto tabuľka hovorí o tom, že ak si chce občan SR s priemernou hrubou mzdou vo výške 2500 eur/mesiac zachovať svoj štandard a mať na dôchodok príjem 1871,- eur, musí dnes odkladať sumu takmer 270,- eur/mesiac po dobu 30 rokov. Tým si zabezpečí to, že neopustí svoj životný štandard. Jeho renta o 30 rokov bude pozostávať zo štátneho dôchodku (ak stále bude fungovať v tejto istej miere SP). Ďalej príjem z II.piliera a jeho III. individuálneho piliera, ktorý si klient založil.

O 20, 30 rokov budú na Slovnesku 3 skupiny ľudí po 60 – tom roku života :

1)Tí, ktorí budú musieť pracovať, aby zaplatili účty, lieky, domácnosť.

2) Tí, ktorí ich výška dôchodku postačí na uhradenia základych potrieb

3) Tí, ktorí sa mysleli na seba v produktívnom veku a pripravovali sa na rentu 20-30-40 rokov postupne. S veľkou pravdepodobnosťou budú môcť viac cestovať , dopriať lepší život sebe a tráviť viac času s rodinou.

Ktorá z týchto skúpín sa Vám páči najviac ? Nenechajte rozhodovať za seba ostatných a začnite si okrem štátom riadených inštitúcií, odkladať finančné prostredky individuálne. Kontakt na mňa nájdete v aj tu na webe, prípadne je voľne dostupný na webe.

Prikladám však aj priamo michal.gabel@swisslife.sk, mobil +421 915 486 615,

Ďalšie články

Návrat hore
Scroll to Top