Sporíme alebo platíme poplatky?

A VPN is an essential component of IT security, whether you’re just starting a business or are already up and running. Most business interactions and transactions happen online and VPN

Národná banka Slovenska dnes eviduje na území SR viac ako 23 obchodníkov s cennými papiermi, 13 správcovských a investičných spoločností, 24 komerčných poisťovní a štyri doplnkové dôchodkové spoločnosti. Od minulého roku už aj cez päť dôchodkových správcovských spoločností môžete investovať dobrovoľné mesačné sumy na váš dôchodok. V neposlednom rade tu máme banky, ktoré nám sľubujú, že práve na ich sporiacich účtoch porazíme infláciu. Kam však Slováci investujú svoje úspory najviac?

Podľa údajov SBA majú najviac peňazí fyzické osoby na bežných účtoch. Za rok 2013 celkovo až 26 miliárd eur. V správcovských spoločnostiach evidujeme čistú hodnotu aktív v celkovej výške blížiacej sa k 5,5 miliardám eur.

Fakt, že investovanie je len pre bohatých ľudí, je v posledných desaťročiach už len mýtus. Už aj pri investovaní malých súm sa vám brána do trhu financií otvára a máte možnosť na dosiahnutie zaujímavého zisku. Je však potrebné vedieť, ako na to. Ak sa klient rozhodne zainvestovať na finančnom trhu a siahne na priamo po kúpe akcie nejakej firmy, je celkovo závislý od úspechov alebo neúspechov hospodárenia danej spoločnosti. Mal by teda zvážiť výber a pozorne sledovať, aký je chod spoločnosti, aké sú predajné výsledky jeho služieb alebo tovarov, či z dlhodobého hľadiska dosahuje zisk, či a v akej výške vypláca dividendy svojim akcionárom. Riziko takejto závislosti na úspechu, resp. neúspechu jedinej spoločnosti sa dá znížiť tak, že si klient vytvorí a nakúpi vlastné portfólio firiem.

Poplatky

Okrem finančnej a časovej náročnosti však problémom ostávajú vysoké náklady pri realizácii transakcie. Preto je pre väčšinu drobných investorov optimálnym riešením kolektívne investovanie, t. j. investícia napríklad do akciového podielového fondu formou jednorazových investícií alebo pravidelného sporenia. Takýto fond má v portfóliu rádovo 60 až 120 rôznych firiem (titulov) a vstup je možný od niekoľko sto eur.

Vďaka širšej diverzifikácii fondového portfólia sa znižuje investičné riziko krachu všetkých spoločností v rovnaký čas. Môže sa však stať, že sa naraz nebude dariť viacerým firmám v portfóliu, ako to bolo napríklad v čase hospodárskej krízy. To sa prejaví poklesom cien akcií daných firiem a následne aj poklesom hodnoty podielového listu daného podielového fondu.

Spôsob, ako je možné eliminovať nevhodné načasovanie investície, je pravidelné investovanie menších čiastok. Investujete nielen vtedy, keď trhy sú vo fáze rastu, ale aj v období, keď trhy klesajú. Ak však berieme do úvahy jednorazové investovanie, dôležitú úlohu zohráva starostlivé určenie investičnej stratégie, faktor času, trpezlivosti vo forme dodržania investičného horizontu, ale aj kus investorského šťastia.

Slováci začínajú skúšať aj alternatívne investície cez spoločnosti zaoberajúce sa investovaním na menovej burze, medzi najznámejšie patrí obchodovanie na Forexe, kde máte možnosť zhodnotiť svoje investície z noci do rána o 100 % a rovnako tak o ne prísť.

Najviac Slovákov sporí stále konzervatívne. Pripravujú sa tak na situácie, ktoré môžu v ich živote nastať, ako napríklad dôchodok alebo vysoká škola detí.

Dlhodobé sporenie

Sporiť dlhodobo na 15 – 30 rokov dnes umožňuje viacero produktov na slovenskom finančnom trhu. Sporenie na dôchodok nepatrí medzi produkty, ktoré by sa kupovali ako napríklad hypotéka alebo bežný účet. Bežný Slovák do 35 rokov skôr necíti nutnosť sporiť si na obdobie, ktoré nastane o 30 rokov. Cítime potrebu klientom najskôr zvýšiť vnímanie reality. Najviac ohrozenou skupinou obyvateľstva sú živnostníci, ktorí majú vyšší životný štandard, ale dlhodobo platia minimálne odvody do sociálnej poisťovne.

V ich prípade nebude ničím neobvyklým, ak výška dôchodku bude dosahovať sumu do dvestopäťdesiat eur. Klienti sa nás často pýtajú, ako riešiť danú situáciu. Jednou z možností je zvýšenie odvodov do sociálnej poisťovne. Zvýšenie minimálnych odvodov sa určite pozitívne odzrkadlí na výške dôchodku. No nemusí to byť najlepšia investícia. V minulosti sme sa stretli s prípadom, keď klient poberal dlhodobo vysoký príjem a jeho osobné mzdové body v sociálnej poisťovni boli pravidelne v maximálnej výške. Tesne pred dôchodkovým vekom bol prepustený z práce vrcholového manažéra.

Po prepočte sme zistili, že ak by si začal dobrovoľne platiť odvody do sociálnej poisťovne z minimálnej výšky, mohlo toto obdobie dôchodkového poistenia dokonca negatívne ovplyvniť jeho celkovú výšku dôchodku. Ak by odvody neplatil, tieto roky by do výpočtu dôchodku nevstupovali, čo bola pre neho lepšia alternatíva. Išlo skôr o ojedinelý prípad ako o bežnú prax.
Ďalšou alternatívou, ako si zvýšiť životný štandard na dôchodku, je dobrovoľné sporenie komerčnou cestou. Túto alternatívu dnes využíva väčšina našich klientov. Priemerný Slovák si sporí na svoj dôchodok pomocou doplnkového dôchodkového sporenia alebo cez poisťovňu.

Sporenie cez poistku

Na trhu poznáme dva sporiace modely, ktoré využívajú naše poisťovne. Prvým je tradičné kapitálové životné poistenie. V tomto prípade má klient v zmluve uvedenú garantovanú sumu, ktorú mu poisťovňa vyplatí v prípade dožitia sa dôchodkového veku alebo poistného obdobia. Ak by ste sa dnes rozhodli pre tento typ produktu, máte garantovanú technickú úrokovú mieru vo výške 1,9 %. Prax ukazuje, že klienti si často zamieňajú technickú úrokovú mieru s výnosom v banke. Stretávame sa s prípadmi, keď klienti očakávajú ku garantovanej hodnote uvedenej v zmluve ešte výnos 1,9 % p.a.

Technická úroková miera je však už započítaná v uvedenej garantovanej hodnote na ich zmluve. Preto sa dnes stretneme aj so zmluvami, kde je skôr garancia straty ako zisku. Poisťovne môžu pripísať každý rok aj tzv. podiel na zisku k celkovej garantovanej sume, a tým sa klientova odkupná hodnota v prípade dožitia zvyšuje.
Celkový trend kapitálového životného poistenia nahradil od roku 2006 produkt investičného životného poistenia, kde prišli poisťovne s novinkou na trhu. Investovať svoje peniaze, teda mať možnosť zarobiť viac ako v KŽP a zároveň byť poistený na jednej zmluve. Znie to zaujímavo. Po pár rokoch od uvedenia na trhu a desiatim tisíckam klientov, ktorí takto investujú, sa na tento produkt pozeráme aj z druhého uhla pohľadu. Je naozaj investovanie cez poisťovne také výhodné?

Čo je výhodnejšie

Na trhu sa stretnete s rôznymi názormi. Ak sa pozrieme na konkrétny prípad 35-ročného muža, ktorý sa rozhodne investovať 33 eur mesačne počas tridsiatich rokov a priemernom úročení šesť percent, vývoj bude nasledovný. Vklad za 30 rokov je 11 880 eur. Na konci doby sporenia bude mať klient v investičnom životnom poistení hodnotu 24 323 eur (pri výpočte bol zohľadnený produkt s priemernými poplatkami na trhu). Ak by sa klient rozhodol investovať pri rovnakých parametroch cez podielové listy na priamo cez investičnú platformu alebo správcovskú spoločnosť, jeho hodnota na konci bude 32 041 eur (pri výpočte bol zohľadnený vstupný poplatok do podielových fondov vo výške 3,6 %).

Každý klient si vie predstaviť, ako použiť tento rozdiel vo výške 7 718 eur. Preto je forma sporenia na dôchodok cez priame investície práve tou, ktorú odporúčame našim klientom najčastejšie. Na Slovensku máme partnerov, kde naši klienti investujú už od 10 eur mesačne priamo do podielových fondov len so vstupným poplatkom. Na rozdiel od poisťovne, ktorá si účtuje aj ďalšie poplatky, a to na krytie počiatočných nákladov administratívu a správu zmluvy. Poistenie je, samozrejme, produkt, ktorý má na trhu nezastupiteľné miesto. Odporúčame ho klientom využívať hlavne na krytie rizík, udalostí, ktoré v živote môžu nastať ako napríklad invalidita, kritické choroby alebo krytie smrti pri hypotéke.

Na trhu sa stretávame aj s variantom, že niektoré poradenské siete (finančno-sprostredkovateľské spoločnosti) sa snažia znižovať poplatky v produktoch investičného životného poistenia, aby sa stali lukratívnejší pre klienta. Podľa aktuálnych prepočtov ani najlacnejšie investičné životné poistenie na trhu nie je pre klienta výhodnejšou alternatívou ako pravidelné sporenie do podielových fondov.

Fondy

Seriózne spoločnosti sprostredkovávajú klientovi investície do podielových fondov len so vstupným poplatkom, ktorý je do 5 %. Žiadne ďalšie jednorazové poplatky pri založení zmluvy priameho sporenia do fondov nie sú nutné.

Mýtus, s ktorým sa stretávame, je, že sporenie cez podielové listy je rizikovejšie ako cez poisťovňu. Ak klient investuje do rovnakého fondu cez poisťovňu a priamo do podielových fondov, tak jeho šanca zarobiť na výnose alebo možná strata pri prepade je rovnako veľká. Otázka znie, aké ďalšie poplatky klientovi ovplyvnia celkovú sumu na konci sporenia. To znamená, že poisťovňa pri produktoch investičného životného poistenia nezabezpečuje klientovi žiadnu ďalšiu garanciu.

Sporenie cez poistenie vám však umožňuje mať na jednej zmluve aj poistenie a sporenie s možnosťou oslobodiť vaše sporenie od platenia napríklad v prípade invalidity alebo smrti. Takáto možnosť dnes pri sporení do podielových fondov mimo poisťovňu neexistuje. Tento produkt sme navrhli jednej z partnerských poisťovní a tento rok dané pripoistenie bude existovať už aj na Slovensku. V praxi by to znamenalo, že si klient bude môcť kúpiť v komerčnej poisťovni pripoistenie oslobodenia od platenia pravidelného sporenia do podielových fondov v prípade invalidity.

História ukazuje, že pravidelné investovanie do fondov je z dlhodobého hľadiska a pri správnej diverzifikácii výnosné. Na globálnom akciovom trhu MSCI World je za posledných 34 rokov priemerný ročný výnos 7,14 %.

Zhodnotiť naše peniaze aj inak ako biznisom je alternatíva pre nás všetkých. Príbehy ľudí ako Warren Buffett inšpirujú denne tisícky ľudí. No prvoradým cieľom každej investície je poraziť infláciu a ochrániť tak už vybudovaný kapitál.
Vyznať sa vo svete financií nie je ľahké. Práve preto aj v týchto časoch zaznamenávame rastúci trend využívať služby finančných sprostredkovateľov, ktorí majú široké portfólio a vedia sa pozrieť na klientovu situáciu objektívne.

forbes

Tabuľka akciového indexu znázorňuje, že pri pravidelnej investícii do akcií nad 15 r. sa znižuje výskyt negatívnych výnosov k 0 %. Priemerný ročný výnos je nad 10,13 %.

Článok je prebratý z portálu investujeme.sk.

Ďalšie články

Návrat hore
Scroll to Top